|  
دوشنبه 23 فروردين 1400
  |     |   ENGLISH   |     |     |  
درباره واحد > تاریخچه

تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

این واحد دانشگاهی در تاریخ 25/11/1366 تأسیس گردید و با عنایت خداوند متعال و همت مسئولان نظام اسلامی و کمکهای خالصانه مردمی ، به جمع مجامع علمی و فرهنگی کشور پیوست.

از مهرماه 1367 با حضور 97 دانشجو در رشته های علوم تربیتی ( مدیریت و برنامه ریزی آموزشی ) و کاردانی امور زراعی فعالیت خود را آغاز نموده پس از شروع فعالیت به مدت سه سال در یکی از دبیرستانهای شهرستان و سپس ساختمان استیجاری کوچکی با امکانات بسیار محدود به کار ادامه داد و سرانجام در سال 1369 به مکان فعلی(سایت مرکزی) منتقل گردید . با تلاش مسئولان و کارکنان و اساتید ارجمند و در سایه مدیریت توانای ریاست عالیه دانشگاه آزاد اسلامی ، مجموعه فعلی توانست ضمن ارتقاء همه جانبه ، جایگاه خاصی را در بین دانشگاههای کشور احراز نماید . وسعت سایت مرکزی دانشگاه حدود 11 هکتار و شهرک دانشگاهی حدود 200 هکتار می باشد که با وجود 128000متر مربع فضای آموزشی ، فرهنگی ، ورزشی ، رفاهی ، خدماتی و پژوهشی ،  پذیرای حدود 11000 دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی و کاردانی است که 25% آنها شامل دانشجویان بومی است . رتبه واحد بسیار بزرگ الف و تعداد رشته های موجود آن 81 رشته تحصیلی در شاخه های فنی و مهندسی ، علوم پایه ، کشاورزی و علوم انسانی است . حضور 218 عضو هیئت علمی تمام وقت و نیمه وقت و بورسیه و 558 مدرس حق التدریس با مدارج علمی فوق لیسانس ، دکتری ، دکتری حرفه ای که غالباً از دانشگاههای تهران در این واحد به تدریس اشتغال دارند و از امتیازات بسیار مطلوب واحد محسوب می شود . در حال حاضر تعداد کارکنان این واحد 260 نفر می باشند.

 نزدیکی به تهران و وجود آزاد راه تهران – ساوه توسعه این واحد را با سرعت زیادی مواجه نموده زیرا فاصله 90 دقیقه ای بین ساوه و پایتخت ، تقاضای فراوان دانشجویان داوطلب تحصیل را در این شهرستان ایجاد نموده است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه دارای سه دانشکده مصوب ( علوم انسانی – کشاورزی – فنی و مهندسی) می باشد.

مرکز رشد و فناوری وابسته به پارک تحقیقاتی وزارت علوم از سال 1385 در این دانشگاه راه اندازی و فعال گردیده است.

کتابخانه این دانشگاه با بهره گیری از امکانات ارتباطی بصورت دیجیتال بوده و دسترسی دانشجویان را به مجلات و مقالات بزرگ علمی و تحقیقاتی فراهم نموده است.

از خیرین که کمک آنها جهت تأسیس دانشگاه ، بسیار مؤثر بوده است ؛ مرحوم حاج مهدی خرازچی است که زمینی به وسعت 25525 مترمربع در یکی از بهترین نقاط شهر به دانشگاه اهداء نمود و از همین رو به پاس محبت ایشان کارگاه بزرگ شهرک دانشگاهی به نام آن مرحوم ساخته شده است. در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه دارای 60 آزمایشگاه ، 45کارگاه ، 16 انجمن علمی ، باشگاه پژوهشگران جوان با 130 عضو و بیش از 14 نشریه و مجله علمی و فصلنامه است و با اقدامات صورت گرفته درجه این دانشگاه از بسیار بزرگ الف در آینده ای نزدیک به جامع تبدیل خواهد شد.


آموزشکده فنی و حرفه ای سما واحد ساوه

آموزشکده فنی و حرفه ای سما واحد ساوه از سال تحصیلی 84-83 فعالیت خود را آغاز نمود و در حال حاضر دارای 16 کد رشته ، 980 دانشجو و12 نفر هیئت علمی تمام وقت و 120 نفر هیئت علمی مدعو و 37 نفرکارمند (در رسته های آموزشی ، اداری ، مالی ، خدماتی ) می باشد .

آموزشکده فنی و حرفه ای سما در زمینی به مساحت 14616 متر مربع احداث شده که در سال تحصیلی 85-84 حدود 4200 متر مربع از آن به عنوان فاز 1 آموزشکده سما و در سال 87-86 مجتمع کارگاهی آموزشکده با زیر بنای حدود 800متر مربع و در سال 89-88 ساختمان فاز 2با زیر بنای بیش از 6000متر مربع مورد بهره برداری قرار گرفته است.

در حال حاضر آموزشکده مجهز به 5 سایت کامپیوتر و اینترنت با تمام امکانات ، کارگاهها و آزمایشگاههای رشته های الکترونیک ، الکترو تکنیک ، متالوژی ، صنایع فلزی و آزمایشگاههای رباتیک ، فیزیک ، ماشین ، کارگاههای تراشکاری، ورق کاری ، برشکاری ، هیدرولیک ، پنوماتیک ، مدارفرمان ، سیم پیچی ، سفال ، قالب بندی ، تأسیسات مکانیکی ، جوشکاری ، برق و گاز می باشد.


 

 انتخاب وب سایت